Obchodní rejstřík

Zapsání dítěte do rodného listu

Když přijde miminko na svět, tak je to bezpochyby velmi radostná událost. Narození dítěte ale není jen o radovánkách, které nás budou doprovázet celý život, ale i o starostech a papírování, kterému se v životě nevyhneme stejně, jako právě s radostí z narozeného dítěte. Každé miminko, když přijde na svět, potřebuje rodný list a rodné číslo, které mu bude přiděleno. Zápisu do matriky se zkrátka a dobře nevyhne nikdo hned po narození.

Aby šel zápis hladce, tak si můžete s sebou do porodní tašky přibalit hned několik dokumentů, se kterými bude zápis hotový raz dva.

  • Prohlášení rodičů o volbě jména dítěte 
  • občanský průkaz
  • jste-li cizinec, tak pas 

Dokument Prohlášení rodičů o volbě jména dítěte dostanete buď v porodnici, kde se chystáte rodit, u svého lékaře nebo v těhotenské poradně. Pokud jste s partnerem ve jméně za jedno, pak můžete formulář rovnou vyplnit a oba dva podepsat. Formulář můžete odevzdat před porodem nebo po porodu, ale aby šlo všechno hladce a tak, jak má, bylo by lepší, kdyby byl dokument odevzdán ještě předtím, než půjdou veškeré dokumenty na matriku. Pokud nebudete do rodného listu uvádět jméno otce a žádné záznamy spojené s dítětem tedy otec nebude mít, pak stačí na formuláři jméno a podpis matky.

V tomto případě ale nesmíte zapomenout, že zápis otce do rodného listu později je velmi složitý, zdlouhavý a to nejen pro vás, ale i pro dítě.

Mohlo by vás zajímat:


Tento záznam byl zaslán Úřední zápisy a označen , , , , . Záložka je zde.

Komentáře jsou uzavřeny.